A Vásárosnaményi kézilabdázás rövid története
Vásárosnaményban a kézilabdázás története az 1950-es évek végén kezdődött.
Papp István lelkes munkájának köszönhetően működött a női szakág a településen az 1960-as évektől.
A kispályás kézilabdázás térhódítását követően folyamatos volt a csapat szereplése a megyei bajnokságban, de több alkalommal sikerült az NB II-ben működnie a Vörös Meteornak.
A kezitortenelem.hu weboldal tanúsága szerint 1976-80 között Papp István edzősködése idején, majd az 1995-96-os bajnokságban Simák György irányításával sikerült a sportág 3. vonalában működtetni a csapatot.
A 2000-es évek második felében sajnos megszűnt a kézilabda, aminek az volt az oka, hogy nem volt utánpótlás, és az egyre korosodó játékosok már nem vállalták/vállalhatták a további játékot.
Ebben hozott átütő változást a Vitka Sportegyesületen belül 2014-ben megalapított kézilabda szakosztály, mely az első évben nevezett is a megyei női bajnokságba.
A következő évben is a megyei bajnokságban szerepelt a felnőtt női csapat, de már 7 utánpótlás csapat is elkezdte működését, melyből 3 fiú volt. Az utánpótlás képzése az Eötvös József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában, valamint annak Vitka székhelyű Kölcsey Ferenc tagintézményében zajlott.
A 2016-17-es idényben a felnőtt együttes már újra a Nemzeti Bajnokság harmadik vonalában szerepelt, és ért el 6. helyezést, de ebben az évben már ifjúsági csapatunk is szerepelt az országos bajnokságban, és további hat korosztályos csapatot edzettünk.
Minőségi változás történt a következő évben, mind személyi összetételében, mind létszámában úgy a felnőtt, mint az utánpótlás csapatoknál.
Szakképzett, magasan kvalifikált edzőket alkalmaztunk (mely azóta is így van), a felnőtt csapatba minőségi játékosokat igazoltunk, ennek következtében jelentős előrelépés történt: ezüstérem a felnőtt női bajnokságban, az ifi csapat éppen lemaradt a bronzéremről, és a 10 utánpótlás csapatnál a foglalkoztatott gyerekek száma megközelítette a 150-et.
A 2018-19-es bajnoki évben a felnőtt női együttes bronzérmes lett, de az utánpótlás csapatok száma újra nőtt, 10 lány és 5 fiú csapatban 180 fő fölé nőtt a rendszeres edző, versenyző gyerekek létszáma.
A 2019-20-as idény sajnos az ismert pandémia miatt nem fejeződött be, pedig a felnőtt női csapat vezette a tabellát, de ami fontosabb, már 16 utánpótlás csapatunk volt, a rendszeresen sportoló fiatalok létszáma átlépte a 200 főt.
Az utóbbi három évben – felmérve lehetőségeinket – más településeken is indítottunk kézilabdás képzést, melynek keretében egyesületünk égisze alatt versenyeznek ottani gyerekek, de bízunk benne, hogy ebből profitálni fog az egyesület.
Akár úgy, hogy az általunk megtalált tehetségek más, magasabb osztályú csapatban játszanak tovább, akár úgy, hogy a mi csapatainkban adnak számot tudásukról hétről-hétre.